× Arvig Advertisement Arvig Advertisement Arvig Advertisement
Bulldog Logo

Home Of

OTC Wrestling

Email Address: tnaddyotc1wrestling@gmail.com

Bulldog Logo
×

Welcome to The OTC Sports Website

We hope you enjoy

Cool huh? Ok, have fun looking around.

Check out my Design Studio to see more of my work!

Copyright © 2018 by Tyler Naddy. All Rights Reserved.

Varsity Wrestling Schedule 2019-2020

Podcast Voiced By Coach Scott Hart

(Right click link and save as to download the podcast or just click link to listen to podcast.)

Date Event Location Time File
Mon. 11/18/19 1st Day Of Practice Battle Lake High School 3:45 PM 1st Day Of Practice
Tue. 11/26/19 Weight Certification Night & Meet & Greet Battle Lake High School 3:45 PM Weight Certification Night & Meet & Greet
Tue. 12/3/19 Tri OTC, WCA & PR (JH, JV, V) West Central Area High School 5 PM Tri OTC, WCA & PR @ WCA HS (JH, JV, V)
Fri. 12/6/19 Wahpeton Invitational (V) Wahpeton High School 5 PM Wahpeton Invitational @ Wahpeton (V)
Sat. 12/7/19 Wahpeton Invitational (V) Wahpeton High School 5 PM Wahpeton Invitational @ Wahpeton (V) Day 2
Mon. 12/9/19 Wahpeton JH Tournament (JH) Wahpeton High School TBA Wahpeton JH Tournament @ Wahpeton HS (JH)
Tue. 12/10/19 Tri OTC, BHVPP & UNC (JH, JV, V) Henning High School 5 PM Tri OTC, BHVPP & UNC @ HHS (JH, JV, V)
Thu. 12/12/19 Duel WDC (JH, JV, V) Wadena Deer Creek High School 6 PM Duel WDC (JH, JV, V)
Tue. 12/17/19 Tri OTC, S/M, Barnesville & Minnewaska Area (JH, JV, V) Henning High School 4 PM Tri OTC, S/M, Barnesville & Minnewaska Area @ HHS (JH, JV, V)
Fri. 12/20/19 Big Bear Invitational (V) Cass Lake High School 10:45 AM Big Bear Invitational @ Cass Lake HS (V)
Sat. 12/21/19 Big Bear Invitational (V) Cass Lake High School 10:45 AM Big Bear Invitational @ Cass Lake HS (V) Day 2
Fri. 1/3/20 BBE Tournament(V) Belgrade Brooten Elrosoa High School 2:30 PM BBE Tournament @ BBE HS (V)
Tue. 1/7/20 Duel NYM (JH, JV, V) Underwood High School 6 PM Duel NYM @ UHS (JH, JV, V)
Fri. 1/10/20 Bemidji Tournament (JH, JV, V) Bemidji High School 8:30 AM Bemidji Tournament @ BHS (JH, JV, V)
Sat. 1/11/20 Bemidji Tournament (JH, JV, V) Bemidji High School 8:30 AM Bemidji Tournament @ BHS (JH, JV, V) Day 2
Sat. 1/18/20 Big Ole Tourney(JH, JV, V) Alexandria High School 9:30 AM Big Ole Tourney @ Alex HS (JH, JV, V)
Thu. 1/23/20 Duel Perham (JH, JV, V) Battle Lake High School 6 PM Duel Perham @ BLHS (JH, JV, V)
Tue. 1/28/20 Quad OTC, LPGE, Osakis & Royalton (JH, JV, V) Long Prairie-Grey Eagle High School 4 PM Quad OTC, LPGE, Osakis & Royalton @ LPGE HS (JH, JV, V)
Thu. 1/30/20 Tri OTC, Breck & Ortonville (JH, JV, V) Underwood High School 5 PM Tri OTC, Breck & Ortonville @ UHS (JH, JV, V)
Sat. 2/1/20 Conference Tournament (JH, JV, V) Long Prairie-Grey Eagle High School 10 AM Conference Tournament @ LPGE HS (JH, JV, V)
Thu. 2/6/20 PRC Team Championship (V) North Champ Site TBA PRC Team Championship @ North Champ Site (V)
Fri. 2/7/20 Elem Bulldog Tournament (JH, JV, V) Underwood High School 4 PM Elem Bulldog Tournament @ UHS (JH, JV, V)
Tue. 2/11/20 Team Wrestling (V) Top Seeds TBA Team Wrestling @ Top Seeds (V)
Fri. 2/14/20 Team Wrestling Finals (V) Underwood High School TBA Team Wrestling Finals @ UHS (V)
Sat. 2/22/20 Individual Sections (V) Wadena Deer Creek High School TBA Individual Sections @ WDC HS (V)
Thu. - Sat. 2/27/20 - 2/29/20 State Tournament (V) Excel Energy Center, St. Paul TBA State Tournament @ Excel, St. Paul (V)
Tue. 3/3/20 Turn In Equipment & Awards Vote (JH, JV, V) Battle Lake High School 3:45 PM Turn In Equipment & Awards Vote @ BL (JH, JV, V)
Fri. - Sun. 3/6/20 - 3/8/20 NYMA Districts (Elem, JH) TBA TBA NYMA Districts @ TBA (Elem, JH)
Tue. 3/10/20 Underwood Elem. Scrimmage (Elem, JH, JV, V) Underwood High School 4 PM Underwood Elem. Scrimmage @ UHS (Elem, JH, JV, V)
Fri. - Sun. 3/13/20 - 3/15/20 NYWA Districts (Elem, JH) TBA TBA NYWA Districts @ TBA (Elem, JH)
Fri. - Sat. 3/27/20 - 3/28/20 NYWA Regions (Elem, JH) TBA TBA NYWA Regions @ TBA (Elem, JH)
Sun. 3/29/20 Wrestling Banquet (JH, JV, V) Battle Lake High School 5:30 PM Wrestling Banquet @ BLHS (JH, JV, V)
Thu. - Sun. 4/2/20 - 4/5/20 NYWA State Tournament (Elem, JH) Rochester TBA NYWA State Tournament @ Rochester (Elem, JH)
Sat. 4/11/20 Elem. Bulldog Tournament (Elem, JH, JV, V) Battle Lake High School 9 AM Elem. Bulldog Tournament @ BLHS (Elem, JH, JV, V)
Mon. - Thu. 6/8/20 - 6/11/20 Concordia Team Camp (JH, JV, V) Moorhead TBA Concordia Team Camp @ Moorhead (JH, JV, V)
TMon. - Thu. 7/6/20 - 7/9/20 Bulldog Wrestling Camp (Elem, JH, JV, V) Battle Lake High School 6 PM Bulldog Wrestling Camp @ BLHS (Elem, JH, JV, V)

Tyler Naddy Computer Repair Tyler Naddy Computer Repair Tyler Naddy Computer Repair

2019-2020 OTC Bulldog Varsity Wrestlers

Christopher Fronning Wt. 106
Christopher Fronning Wt. 106
Kolby Peters Wt. 113
Kolby Peters Wt. 113
Kalen Kraft Wt. 120
Kalen Kraft Wt. 120
Laredo Bugbee Wt. 126
Laredo Bugbee Wt. 126
Braeden Malone Wt. 132
Braeden Malone Wt. 132
Hayden Hart Wt. 138
Hayden Hart Wt. 138
Logan Schleske Wt. 145
Logan Schleske Wt. 145
Matt Hendricks Wt. 152
Matt Hendricks Wt. 152
Nik Gardin Wt. 160
Nik Gardin Wt. 160
Connor Tierney Wt. 170
Connor Tierney Wt. 170
Noah Schleske Wt. 182
Noah Schleske Wt. 182
Will Ehlert Wt. 195
Will Ehlert Wt. 195
Zane Swanson Wt. 220
Zane Swanson Wt. 220
Cian Buehler Wt. 285
Cian Buehler Wt. 285


| OTC Sports Powered By Arvig | Team Record (6-3) | 2019-2020 OTC Bulldogs Wrestling Schedule | Mon. 11/18/19 - 1st Day Of Practice @ BL 3:45 PM | Tue. 11/26/19 - Weight Certification Night & Meet & Greet @ BL 3:45 PM | Tue. 12/3/19 - Tri OTC, WCA & PR @ WCA HS (JH, JV, V) 5 PM (L, 21-49 Vs. WCA) (W, 49-22 Vs. PR) | Fri. 12/6/19 - Wahpeton Invitational @ Wahpeton (V) 5 PM | Sat. 12/7/19 - Wahpeton Invitational @ Wahpeton (V) 9 PM (3rd out of 12 teams 177 points) | Mon. 12/9/19 - Wahpeton JH Tournament @ Wahpeton HS (JH )TBA | Tue. 12/10/19 - Tri OTC, BHVPP & UNC @ HHS (JH, JV, V) 5 PM (L, 27-42 Vs. BHVPP) (W, 45-23 Vs. UNC) | Thu. 12/12/19 - Duel WDC @ WDC HS (JH, JV, V) 6PM (W, 54-24 Vs. WDC) | Tue. 12/17/19 - Tri OTC, S/M, Barnesville & Minnewaska Area @ HHS (JH, JV, V) 4PM (W, 65-12 Vs. S/M) (W, 66-3 Vs. Barnesville) (L, 25-40 Vs. Minnewaska) | Fri. 12/20/19 - Big Bear Invitational @ Cass Lake HS (V) 10:45 AM | Sat. 12/21/19 - Big Bear Invitational @ Cass Lake HS (V) 10:45 AM (12th out of 41 teams) | Fri. 1/3/20 - BBE Tournament @ BBE HS (V) 2:30 PM (7th 86.5 points) | Fri. 1/3/20 Jaguar Invitational (7th 86.5 points, 9 of 13 OTC wrestlers placed, Matt Hendricks & Cian Buehler reached the finals) | Tue. 1/7/20 - Duel NYM @ UHS (JH, JV, V) 6 PM (W, 45-27) | Fri. 1/10/20 - Bemidji Tournament @ BHS (JH, JV, V) 9:30 AM (L, 30-38 Vs. Tracey Milroy) (L, 33-39 Vs. TRF) (W, 43-19 Vs. Frazee) | Sat. 1/11/20 - Bemidji Tournament @ BHS (JH, JV, V) 9:30 AM (W, 46-16 Vs. UNC) (W, 48-26 Vs. Isanti) (W, 49-24 Vs. Wanamingo) | Sat. 1/18/20 - Big Ole Tourney @ Alex HS (JH, JV, V) 9:30 AM | Thu. 1/23/20 - Duel Perham @ BLHS (JH, JV, V) 6 PM | Tue. 1/28/20 - Quad OTC, LPGE, Osakis & Royalton @ LPGE HS (JH, JV, V) 4 PM (L, 10-56 Vs. LPGE) (W, 67-12 Vs. Osakis) (W, 41-31 Vs. Royalton) | Thu. 1/30/20 - Quad OTC, Breck, Ortonville, & SCM @ UHS (JH, JV, V) 5 PM (W, 69-9 Vs. Breckenridge) (W, 71-0 Vs. Ortonville) (W, 69-9 Vs. SCM) | Sat. 2/1/20 - Conference Tournament @ LPGE HS (JH, JV, V) 10 AM (1st LPGE 221pts, 2nd WCA 156pts, 3rd OTC 150pts) | Thu. 2/6/20 - PRC Team Championship @ North Champ Site (V) TBA | Fri. 2/7/20 - Elem Bulldog Tournament @ UHS (JH, JV, V) 4 PM | Tue. 2/11/20 - Team Wrestling @ Top Seeds (V) TBA | Fri. 2/14/20 - Team Wrestling Finals @ UHS (V) TBA | Sat. 2/22/20 - Individual Sections @ WDC HS (V) TBA | Thu. - Sat. 2/27/20 - 2/29/20 - State Tournament @ Excel, St. Paul (V) TBA | Tue. 3/3/20 - Turn In Equipment & Awards Vote @ BL (JH, JV, V) 3:45 PM | Fri. - Sun. 3/6/20 - 3/8/20 - NYMA Districts @ TBA (Elem, JH) TBA | Tue. 3/10/20 - Underwood Elem. Scrimmage @ UHS (Elem, JH, JV, V) 4 PM | Fri. - Sun. 3/13/20 - 3/15/20 - NYWA Districts @ TBA (Elem, JH) TBA | Thu. - Sat. 3/19/20 - 3/21/20 - NCAA State Tournament @ Minneapolis TBA | Fri. - Sat. 3/27/20 - 3/28/20 - NYWA Regions @ TBA (Elem, JH) TBA | Sun. 3/29/20 - Wrestling Banquet @ BLHS (JH, JV, V) 5:30 PM | Thu. - Sun. 4/2/20 - 4/5/20 - NYWA State Tournament @ Rochester (Elem, JH) TBA | Sat. 4/11/20 - Elem. Bulldog Tournament @ BLHS (Elem, JH, JV, V) 9 AM | Mon. - Thu. 6/8/20 - 6/11/20 - Concordia Team Camp @ Moorhead (JH, JV, V) TBA | Mon. - Thu. 7/6/20 - 7/9/20 - Bulldog Wrestling Camp @ BLHS (Elem, JH, JV, V) 6-8 PM |